Ballı Çikolatalı Kestane Şekeri

Ballı Çikolatalı Kestane Şekeri

13 Ocak 2019 0 Yazar: Cemile Güngör

Geçmişi 300 yıl öncesine dayanan #kestaneşekeri, en çok bursa ili ve çevresinde popülerdir. Akdeniz ve avrupaya özgü bir lezzet olan Kestane şekerini ilk olarak bursaya Ali Şakir Tatveren getirmiştir.. Burada meşhur olmasının nedeni ise Bursa nın kestane sinin iri olmasıydı.

Ancak günümüzde Bursa da kestane üretimi oldukça azalmıştır ve Aydın yöresinden de kestane getirtilmektedir. Biz isebu enfes tad a farklı bir tarif getirerek Şeker ile kaynatmayıp bal ile yoğurup çikolata ile birleştirdik. İnanın içinde şekerin de olmaması ve bal ile yoğrulmayla muhteşem bir lezzet haline geldi. Siz de #çikolatalıkestaneşekeri ni bal ile yoğurup #evdekestaneşekeriyapımı na farklı bir yorum getirebilirsiniz.

Tarifimizde kestane şekeri yapımı ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz. O halde buyrun tarife

Kestabe şekeri tarifi,

Malzemeler;

yarım kilo kestane

80 gr lık bitter çikolata 1 ile 1,5 paket arası

Bal göz kararı

Yapılışı

Öncelikle kestanelerimizi güzelce çiziyoruz. Kaynar suda 15-20 dk arasında haşlıyoruz. Haşlanan kestanelerimizi soğumaya bırakıyoruz. Soğuduktan sonra kabuklarını soyuyoruz. Bir çatal yardımıyla kestanelerimiz eziyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken husus kestaneleri püre haline getirmiyoruz, dişe dokunur kıvamda olacak. bu çok önemli. Kestanelerimizi bir kaba alıyoruz. Üzerine bir miktar bal ilave ediyoruz ve elimizle sıkmadan karıştırıyoruz. Kestaneler elimizde yuvarlanıp, şekil verilebilecek kıvamda ise bal miktarı yeterli demektir. Aksi durumda bal eklemeye devam edebiliriz. Sonrasında kestane şekerimize elimizle istediğimiz şekli vermeye başlayabiliriz. Daha sonra bitter çikolatamızı, Benmary usuluyle eritiyoruz. Sonrasında şekil verdiğimiz kestane şekerlerimizi çikolatayla kaplıyoruz. Soğumaya bıraktığımız kestane şekerlerimizi çikolataları donduktan sonra tüketebilirsiniz. Ancak biz bir gün buzdolabında dinlendirdikten sonra tüketilmesini tavsiye ederiz. Bu sayde bal ve kestane birbirine en üst derecede tatlarını verecek ve tam tadına ulaşacaktır. .

Enfes bir tatlı tarifi

Afiyet olsun😋

Eğer videomuzu beğendiyseniz bizi ödüllendirmek için Abone olabilir, Beğeni atabilir, yorum yazabilir ya da videomuzu daha sonra izle ye kaydedebilirsiniz.

Ayrıca bizi http://www.eliminlezzeti.com/

https://www.instagram.com/cemila_gungor/

https://plus.google.com/1172264952393

https://tr.pinterest.com/cemilagngr/

https://www.facebook.com/scemilagungor/

https://cemilagungor.tumblr.com/

adreslerinden de takip edebilirsiniz,

Afiyet olsun

Cemile Güngör Yemek Tarif Kanalımı Abone Olarak Takip ettiğiniz için çok teşekkürler.Her Takip ev hanımı olarak da kendi ayaklarımın üzerinde durmayı başarabileceğime olan inancımı arttırmakta. Sağolun
Cemile Güngör Yemek Tarif Kanalımı Abone Olarak Takip ettiğiniz için çok teşekkürler.Her Takip ev hanımı olarak da kendi ayaklarımın üzerinde durmayı başarabileceğime olan inancımı arttırmakta. Sağolun
Please follow and like us:
error0