Ayran Aşı Çorbası Tarifi (Yoğurt Soup Recipe)

Ayran Aşı Çorbası Tarifi (Yoğurt Soup Recipe)

22 Ocak 2019 0 Yazar: Cemile Güngör

Herkese selamlar. Bu tarifimizde Doğu yöresinin meşhur ayran aşı çorbası nın tarifini yapacağız.Genelde Kars Ardahan Erzurum Van Bitlis dolaylarında oldukça fazla yapılan ayran aşı çorbası genel anlamda yoğurtlu çorba tarifleri nden olması sebebiyle olduukça faydalıdır. Zaten hazır çorba olmaması her zaman tercih sebebi olmalı bu insan sağlığı açısından çok daha önemlidir.

Özellikle bu tarifimizde ülkemize ait birçok malzemeyi kullanmakla beraber bir de kendi yaptığımız yoğurdumuzu kullanırsak faydasına fayda katacaktır. Daha önceki tariflerimizde yoğurt nasıl mayalanırı bulabilirsiniz. İçinde bolca baklagil olması protein yönünden çorbanızı oldukça zenginleştirmektedir.tarifimizin iki çeşidi bulunmaktadır.bunlar soğuk ayran aşı çorbası ve sıcak ayran aşı çorbasıdır. Tarifimiz farklı çorba tarifleri arayanlara güzel bir seçenek hem de yöresel çorba tarifleri nden bizden yani. O halde buyurun tarife

Denemek isteyenler için, sağlıklı ve besleyici, mis gibi ayran aşı çorbamın tarifini yazıyorum.Mutlaka denemelisiniz.Ayrıca tariflerime YouTube kanalımdan da videolu olarak ulaşabilirsiniz.
AYRAN AŞI ÇORBASI
1su bardağı haşlanmış nohut
1 su bardağı haşlanmış buğday
2 su bardağı peynir altı suyu (yoksa normal su)
4 su bardağı su
1 tatlı kaşığı tuz
TERBİYESİ İÇİN
1kase yoğurt
1 adet yumurtanın sarısı
1 yemek kaşığı un
Yarım çay kaşığı kadar tuz
SOSU İÇİN
1 Yemek kaşığı tereyağı
1 tatlı kaşığı nane
YAPILIŞI
Öncelikle nohutumuzu, buğdayımızı, 4 su bardağı suyumuzu, 2 su bardağı peynir altı suyumuzu, ve tuzumuzu tenceremize alıyoruz ve güzelce kaynatıyoruz.Kaynayan çorbamıza bir kase yoğurt, un, yumurta sarısı ve tuz ile güzelce çırparak elde ettiğimiz terbiyemizi ilave ediyoruz, terbiyemiz kesilmemesi için kasemize çorbamızdan bir kepçe kadar sıcak su ilave edip güzelce terbiyemizle karıştırıyoruz ve yavaş yavaş tenceremize terbiyemizi ilave ediyoruz ve bir yandan da topak olmaması için kepçe yardımıyla sürekli çorbamızı kariştırıyoruz. Ayran aşı çorbamızı kıvam alana kadar kısık ateşte kaynatıyoruz. Çorbamız kıvam aldıktan sonra sos tenceremize 1 yemek kaşığı tereyağımızı ilave ediyoruz yağımız tamamen eridikten sonra içerisine 1 tatlı kaşığı nanemizi ilave ediyoruz ve birkaç saniye nanemizi kavuruyoruz ve çorbamıza ilave ediyoruz.
Çorbamız servise hazır deneyen herkese AFİYET OLSUN 😋.
NOT:Ben peynir altı suyumu yaptığım lordan elde ettim. Siz peynir altı suyu yerine toplamda 6 su bardağı su ile de çorbanızı yapabilirsiniz.

Eğer videomuzu beğendiyseniz bizi ödüllendirmek için Abone olabilir, Beğeni atabilir, yorum yazabilir ya da videomuzu daha sonra izle ye kaydedebilirsiniz.

Ayrıca bizi

https://www.eliminlezzeti.com

/https://www.instagram.com/cemila_gungor/

https://plus.google.com/1172264952393

https://tr.pinterest.com/cemilagngr/

https://www.facebook.com/scemilagungor/

https://cemilagungor.tumblr.com/

adreslerinden de takip edebilirsiniz,

Afiyet olsun

Cemile Güngör Yemek Tarif Kanalımı Abone Olarak Takip ettiğiniz için çok teşekkürler.Her Takip ev hanımı olarak da kendi ayaklarımın üzerinde durmayı başarabileceğime olan inancımı arttırmakta. Sağolun
Cemile Güngör Yemek Tarif Kanalımı Abone Olarak Takip ettiğiniz için çok teşekkürler.Her Takip ev hanımı olarak da kendi ayaklarımın üzerinde durmayı başarabileceğime olan inancımı arttırmakta. Sağolun