Cam Kavanozda Yoğurt Mayalama (yogurt fermentation at home)

Cam Kavanozda Yoğurt Mayalama (yogurt fermentation at home)

6 Ocak 2019 1 Yazar: Cemile Güngör

Herkese selamlar,
Hepimizin severek yediği yoğurt, öyle çok seviliyor ki neredeyse her sofrada bulunuyor, Peki yoğurt un geçmişi nedir , Yoğurt mayalama teknikleri belki de Türklerin keşfettiği en önemli besinleden biridir. Temel amacı göçebe yaşama dayanabilmesi için gıdanın uzun süre dayanmasını sağlamaktır. Kaynaklarda bildiğimiz yoğurt un ilk yazılı tespiti Divanü Lügâti’t-Türk ve Kutadgu Bilige dayanmaktadır.

Türklerden yayılan yoğurt Avrupa da ilk kez Fransız tıp kitaplarında 1. Fransuva ya ishal olduğunda Türkler tarafında verilen Yoğurt ile yayılmaya başlar. İlk başlarda ilaç olarak kullanılan Yoğurt 20 yy da tam olarak bilinmeye başlar. Amerika da ise yoğurt henüz 45 50 yıllık bir geçmişe sahiptir.


Yoğurt sütün en yakın akrabasıdır ve bu süt’ün bileşiminin yoğurtta en az bozulduğu anlamına gelmektedir
Yoğurt un insan sağlığına,süte en yakın madde olması, önemli bir protein kaynağı, sütü sindirmede zorlananlar için en yakın besin ve sindirimi düzenleyici olmasıyla çok faydalıdır. Yoğurt ayrıca radyoaktiviteden kaynaklı rahatsızlıkların ve etkilerin bir numaralı önleyicisidir.


Gel gelelim yoğurt kaç saatte mayalanır cam kavanozda yoğurt nasıl mayalanır yoğurt mayalama süresi gibi soruların cevaplarına,
Sizlere 3 çocuk annesi biri olarak sürekli yaptığım denenmiş ve tam tabiriyle taş gibi yoğurt yapmanın tüm noktalarını göstereceğim. Öyle ki ters çevirince bile yoğurdunuz düşmeyecek. Öyle makineye filan da gerek yok , tamamen el becerisiyle evde yoğurt mayalama teknikleri ne buyurun o halde. afiyet Olsun.


Mis gibi ev yapımı yoğurt! Organik köy sütünden yaptığım yoğurdumu, kavanozda mayalıyorum,taş gibi oluyor, kalıp tutuyor, tadı ise şahane, videoda da gördüğünüz gibi ters çevirdim yine dökülmedi. kesinlikle denemenizi tavsiye ederim
Ev yapımı yoğurt tarifim videolu ve anlatımlı olarak You Tube kanalımda mevcut CEMİLE GÜNGÖR yazarak tüm tariflerime ulaşabilirsiniz.
EV YAPIMI YOĞURT

MALZEMELER
3 buçuk litre köy sütü
3 buçuk yemek kaşığı yoğurt

MAYALAMAK İÇİN

Kavanoz
Kağıt havlu

YAPILIŞI
Öncelikle sütümüzü tenceremize alıp bir güzel kaynatıyoruz, sütümüz kaynamaya başlayınca kepçe yardımıyla sütümüzü havalandıra havalandıra on dakika daha kısık ateşte bu işlemi yaparak kaynatıyoruz.
On dakika kaynattıktan sonra ılımaya bırakıyoruz. Isı kontrolünü serçe parmağımızı süte batırarak yapıyoruz, parmağımızı batırdığımızda parmağımızı yakmayacak, bir kac saniye parmağımızı sütün içinde tuttuğumuzda hafif yakıyorsa sıcaklığı tamam demektir.

Yoğurdunuza bir kaç kaşık sütümüzden ilave ediyoruz pürüzsüz olana kadar karıştırıyoruz ve sütümüze ekliyoruz, sütümüzü kepçe yardımıyla güzelce karıştırıyoruz ve kavanozlarımıza dolduruyoruz, üzerine 1 yaprak kağıt havluyu ikiye katlıyoruz ve kavanozunuzun üzerine koyuyoruz ve kapağını kapatıyoruz. Bütün kavanozlarımıza aynı işlemi yapıyoruz. (bu işlemi yoğurdumuzun daha katı olması için yapıyoruz) yoğurdumuzu kalın bir örtüyle sıkı sıkı sarıyoruz ve en az 8 saat mayalanmaya bırakıyoruz.

Yoğurdumuz mayalandıktan sonra buzdolabına koyuyoruz ve bu bir gün buzdolabında dinlendiriyoruz. Bu işlememi yaparsanız yoğurdunuz taş gibi olacaktır.
Deneyen herkese afiyet olsun 😋
Eğer videomuzu beğendiyseniz bizi ödüllendirmek için ABONE olmayı unutmayın, ayrıca bunun yanında beğeni atabilir, yorum yazabilir ya da videomuzu daha sonra izle ye kaydedebilirsiniz. bunlar bizi sevindirir.
Ayrıca bizi

https://www.eliminlezzeti.com/

https://www.instagram.com/cemila_gungor/

https://plus.google.com/1172264952393

https://tr.pinterest.com/cemilagngr/

https://www.facebook.com/scemilagungor/

https://twitter.com/CemileGngr15

https://cemilagungor.tumblr.com/

adreslerinden de takip edebilirsiniz,
Afiyet olsun

Cemile Güngör Yemek Tarif Kanalımı Abone Olarak Takip ettiğiniz için çok teşekkürler.Her Takip ev hanımı olarak da kendi ayaklarımın üzerinde durmayı başarabileceğime olan inancımı arttırmakta. Sağolun
Cemile Güngör Yemek Tarif Kanalımı Abone Olarak Takip ettiğiniz için çok teşekkürler.Her Takip ev hanımı olarak da kendi ayaklarımın üzerinde durmayı başarabileceğime olan inancımı arttırmakta. Sağolun