Evde Lor Peyniri Yapımı (Making cheese at home)

Evde Lor Peyniri Yapımı (Making cheese at home)

18 Ocak 2019 0 Yazar: Cemile Güngör

Herkese merhabalar, Hepimizin gün içinde tüketmesi gereken peynir, o kadar çok faydaları barındırıyor ki inanın bunları saymakla bitmez.

Birkaç tane peynir in faydaları nı sayarsak,

Vücudun kalsiyumunu karşılar,

kemikleri güçlendirir,

kemik erimesini önler,

dişleri güçlendirir,

hafızayı kuvvetlendirir,

sinir sistemine iyi gelir,

ishali önler,

tansiyona ve kalp hastalığına iyi gelir,

gözü korur gibi gibi ve daha sayamadığımız birçok fayda.

Özellikle çocukların yemesinde , gelişim çağında olması sebebiyle çok yararlıdır,

Bir çok çeşidi olan peynirin bu tarifimizde lor peynir yapımını anlatacağız. Birçoğumuz eve dışarıdan açık süt almakta ve bunu kaynatmakta. Bazı sütler kaynatırken kesilir ve bunu ne yapacağımızı bilemeyiz. İşte tarifimizde kesilen süt ne yapılır sorusuna ve kesilen süt nasıl değerlendirilir sorusuna cevap bulacağız. Bu noktada bu haldeki sütü birçok ev hanımı atmakta ama bu çok yanlış bir uygulama, halbu ki birçok şekilde bu süt değerlendirilebilir. Biz evde lor peynir yapımı şeklideki değerlendirmesini göstereceğiz ayrıca bu ve diğer tariflerimizde de peynir altı suyu nun başka şekillerde nasıl değerlendirileceğinden de bahsedeceğiz.

E buraya kadara okuduysanız O halde buyurun tarife

Mis gibi ev yapımı lor’umun yapılışına videolu ve anlatımlı olarak YouTube kanalımdan ulaşabilirsiniz.
Denemek isteyenler için tarif yazıyorum.
EV YAPIMI LOR
3 litre süt
2 ila 3 yemek kaşığı sirke
İsyeğe göre tuz
YAPILIŞI
Öncelikle sütümüzü kaynatıyoruz, sütümüz fokur fokur kaynadıktan sonra sirkemizi ve tuzumuzu ilave ediyoruz ve kepçe yardımıyla sütümüzü karıştırıyoruz. Birkaç dakika sonra sütümüz kesilmeye başlayacaktır, eğer kesilmedi ise bir kaç kaşık daha sirke ilave edin, çünkü bazı sirkelerin kalitesinden dolayı miktar yeterli gelmeyebiliyor, miktarı arttırdığımızda sütünüzün kesilmeye başladığını göreceksiniz. Sirke miktarı aşırı olmadığı sürece lorumuzun tadını değiştirmiyor. Sütümüz kesilmeye başladıktan sonra bir beş dakika daha kaynatıp tenceremizin altını kapatıyoruz. Altını kapadıktan sonra 5 ila 10 dakika arası tenceremizde bekletiyoruz ve çok ince delikli bir süzgeçten veya bir tülbent ten lorumuzu güzelce süzüyoruz, ve süzdüğümüz peynir altı suyunu asla atmıyoruz, ( peynir altı suyumuz bol protein içeren, çok sağlıklı bir sudur, vücuda faydalarını internetten mutlaka araştırın. Ben peynir altı suyumu yoğutlu çorbalarımda ve hamur işlerimde kullanıyorum, çorbalarımı çok lezzetli ve çok sağlıklı bir hale dönüştürüyor, hamur işlerimi ise yumuşacık yapıyor) Lorumuzu süzgeçte en az 3 saat güzelce süzülmesi için bekletiyoruz. Süzülen lorumuzu ister taze olarak kahvaltılarımızda tüketiyoruz ister buzluğa atıp hamur işlerimizde kullanıyoruz. Tamamen yercihe bağlı. Deneyen herkese AFİYET OLSUN 😋NOT: EK GIDAYA BAŞLAYAN BEBEKLERİNİZE TUZSUZ OLARAK YAPTIĞIMIZ, LOR BOL PROTEİN KAYNAĞIDIR. 

Eğer videomuzu beğendiyseniz bizi ödüllendirmek için Abone olabilir, Beğeni atabilir, yorum yazabilir ya da videomuzu daha sonra izle ye kaydedebilirsiniz.

Ayrıca bizi

https://www.eliminlezzeti.com/

https://www.instagram.com/cemila_gungor/

https://plus.google.com/1172264952393

https://tr.pinterest.com/cemilagngr/

https://www.facebook.com/scemilagungor/

https://cemilagungor.tumblr.com/

adreslerinden de takip edebilirsiniz,

Afiyet olsun

Cemile Güngör Yemek Tarif Kanalımı Abone Olarak Takip ettiğiniz için çok teşekkürler.Her Takip ev hanımı olarak da kendi ayaklarımın üzerinde durmayı başarabileceğime olan inancımı arttırmakta. Sağolun
Cemile Güngör Yemek Tarif Kanalımı Abone Olarak Takip ettiğiniz için çok teşekkürler.Her Takip ev hanımı olarak da kendi ayaklarımın üzerinde durmayı başarabileceğime olan inancımı arttırmakta. Sağolun