Güllaç Tarifi Cevizli ( Milky Dessert Recipe

Güllaç Tarifi Cevizli ( Milky Dessert Recipe

6 Mayıs 2019 0 Yazar: Cemile Güngör

Herkese merhabalar, Ramazanın gülü Güllaç nasıl yapılır, güllacın tarifi, güllacın tarihçesi ve güllacın kalorisi, hepsi bu tatlı tarifte buyurun.
İsterseniz güllacın tarifi ne geçmeden önce kısa olarak tarihçesinden de bahsetmekte fayda var, Osmanlı zamanından bu yana sevilerek tüketilen #güllaç, Ramazanın en çok tüketilen sütlü tatlılardandır. Güllacın tarihçesi 1400 lü yıllara kadara dayanır. Saray mutfağına Kastamonulu Ali usta tarafından getirildiği Arif Bilginin Saray Mutfağı kitabında yer almaktadır. O zamandan günümüze kadar gelen güllaç ramazanda en çok tüketilen tatlıdır. Sağlık açısından ise pek kimse bilmese de sakinleştirici etkici vardır bu yönüyle stresi azaltır ve sakinleşmeye yardımcı olur sanırım buna ramazanda ciddi ihtiyacımız oluyor.güllaç tarifimizde tüm ayrıntılarıyla görebileceğiniz güllaç yapımı nı rahatlıkla siz de evde yapabilir ve sevdiklerinize ramazanda şahane bir tatlı sunabilirsiniz.
Güllacın Kalorisi ne kadar sorusunun cevabı ise ortalama bir dilim için yaklaşık 250 kaloridir .
Dilerseniz buyurun güllaç tatlısı nasıl yapılır sorusunun cevabına geçelim.
Deneyen herkese şimdiden Afiyet Olsun

Güllaç Tarifi Ve Güllaç Malzemeleri


9 su bardağı tam yağlı süt
12 Adet ( 300 gram) güllaç
2 su bardağı toz şeker
2 paket vanilya
1 su bardağı ceviz içi (fındık içi de kullanabilirsiniz)
ÜZERİNİ SÜSLEMEK İÇİN
Toz antep fıstığı
Franbuaz
YAPILIŞI
Tenceremize sütümüzü ,şekerimizi ve vanilyamızı ilave edip sütümüzü ısıtıyoruz (sütümüzü kaynatmıyoruz sütümüz ılık olacak parmağımızı sütümüze batırdığımızda elimizi yakmayacak kıvamda olacak) 
Sütümüzden bir miktar genişce bir tepsiye döküyoruz güllaç yapraklarımızı tepsimizdeki sütle ıslatıp diğer tepsimize yerleştiriyoruz ve her katta tenceredeki sütten kepçe yardımı ile güllacımıza ilave ediyoruz toplamda 6 adet güllaç yaprağımızı kullandıktan sonra cevizimizi ilave ediyoruz ve tekrar aynı şekilde güllaç yapraklarımızı dizmeye devam ediyoruz .Kalan sütümüzün tamamını üzerine döküyoruz. Sütümüzün tamamını kullanıyoruz.
Not: Güllacımızı yaptıktan sonra hemen buzdolabına kaldırmıyoruz .Oda sıcaklığında 30 dakika kadar soğumasını ve sütünü çekmesini sağlıyoruz daha sonra streç filme sarıp buzdolabında dinlendiriyoruz,dilediğimiz gibi süslüyoruz.Afiyet olsun😋
Eğer videomuzu beğendiyseniz bizi ödüllendirmek için ABONE olmayı unutmayın lütfen ya da Beğeni atabilir, yorum yazabilir ya da videomuzu daha sonra izle ye kaydedebilirsiniz.
Ayrıca bizi

https://www.eliminlezzeti.com/

https://www.instagram.com/cemila_gungor/

https://plus.google.com/1172264952393

https://tr.pinterest.com/cemilagngr/

https://www.facebook.com/scemilagungor/

https://twitter.com/CemileGngr15

https://cemilagungor.tumblr.com/

adreslerinden de takip edebilirsiniz,
Afiyet olsun

Cemile Güngör Yemek Tarif Kanalımı Abone Olarak Takip ettiğiniz için çok teşekkürler.Her Takip ev hanımı olarak da kendi ayaklarımın üzerinde durmayı başarabileceğime olan inancımı arttırmakta. Sağolun
Cemile Güngör Yemek Tarif Kanalımı Abone Olarak Takip ettiğiniz için çok teşekkürler.Her Takip ev hanımı olarak da kendi ayaklarımın üzerinde durmayı başarabileceğime olan inancımı arttırmakta. Sağolun