Pratik Muzlu Yaş Pasta Tarifi ( Practical Banana Cake Recipe)

Pratik Muzlu Yaş Pasta Tarifi ( Practical Banana Cake Recipe)

7 Ocak 2019 0 Yazar: Cemile Güngör

Yaş Pasta Tarifi

Pastalar insanlık tarihinde o kadar eskilere dayanır ki pasta tarifi vermeden önce bunlara değinmeden geçmek olmaz diye düşündüm.. Öyle ki yazılı geçmişi 13.yy a kadar dayansa da daha eski bir tarihi olduğunu bilmekteyiz. İnsanlar ilk olarak ekmek yapmaya başlamış ve bu ekmekleri çeşitli şekillerde tatlandırmalarıyla pastacılık aslında başlamış oldu.

İlk olarak mısırlılar taşların üstünde yaptıklarında asıl şekli olan yuvarlak halini almıştı. Aslında kek için kabartma işlemini de ilk yapan Mısırlılardı. o tarihlerde bile pastalar kuruyemişlerle süslenirdi. Sonraları pastalar 1840 da kabartma tozuyla, 1860 da ise pasta mayası ile kabartılmaya başlanmıştır.

Günümüze kadar birçok gelişim gösteren pastalar şimdi ise birçok şekilde yapılmakta ve eskilerin zengin yemeği her kesim tarafından tüketilmektedir. Bunlardan biri olan ve klasik pasta olan #yaşpastatarifi mizde sizlere #muzluyaşpastatarifi ni sunacağız umarım beğenirsiniz.

Öyleyse Buyurun tarifimize Afiyet Olsun

Enfes muzlunyaş pasta’mın yapılışı

MUZLU YAŞ PASTA PANDİSPANYASI

İÇİN 8 adet yumurta, 2 su bardağı şeker, 1 çay bardağı ılık su 2 paket kabartma tozu, 2 paket vanilya 2 yemek kaşığı kakao 3 su bardağıından bir parmak eksik un

PANDİSPANYASINI ISLATMAK İÇİN

1 buçuk su bardağı ılık süt 1 tatlı kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı kakao

KREMASI İÇİN

1 paket krem şanti, 1 su bardağı süt

İÇİ İÇİN

3 Adet muz

ÜZERİ İÇİN

1 Paket 80 gram bitter çikolata, İnci süsleme şekeri

YAPILIŞI

Öncelikle yumurtalarımızın sarısını ve beyazını ayırıyoruz, beyazını tuzumuz ile kar gibi olana kadar çırpıyoruz,sarısını ise toz şekerle güzelce çırpıyoruz ve ılık suyumuzu, kakaomuzu, vanilyamızı, kabartma tozumuzu ilave ediyor ve çırpıyoruz ardından unumuzu ilave ediyoruz, tekrar çırpıyoruz, yumurtamızın beyazını yavaş yavaş ilave ediyoruz ve havasını sondürmeden tek yöne doğru karıştırıyoruz, yağlayıp un’ladığımız kelepçeli kalıbımıza harcımızı döküyoruz ve 180 derecede pişiriyoruz.

Bir paket kremşantinin içerisinden iki poşet kremşanti çıkıyor ikisini de kullanıcaz, 1 su bardağı sütle krem şantimizi katılaşana kadar çırpıyoruz, buzdolabına kaldırıyoruz. Pandispanyamızı ıslatmak için sütümüzü şeker ve kakaoyla karıştırıyoruz, pandispanyamızı ortadan ikiye kesiyoruz ve kakaolu sütümüzle heryerini ıslatıyoruz, üzerine krem şantimizden sürüyoruz ve bütün bir şekilde dilimlediğimiz muzlarımızı üzerine diziyoruz.

Muzların üzerine tekrar krem şanti sürüyoruz ve pastamızım ikinci katını yerleştiriyoruz, üzerine krem şantimizden sürüyoruz ve benmari usulü erittiğimiz bitter çikolatamızdan üzerine istediğimiz şekilde desen yapıyoruz ve inci süsleme şekerimizle süslüyoruz. Mümkünse buzdolabında bir gece dinlendiriyoruz.

AFİYET olsun 😋

Eğer videomuzu beğendiyseniz bizi ödüllendirmek için ABONE olmayı unutmayın, ayrıca bunun yanında beğeni atabilir, yorum yazabilir ya da videomuzu daha sonra izle ye kaydedebilirsiniz. bunlar bizi sevindirir. Ayrıca bizi https://www.eliminlezzeti.com/

https://www.instagram.com/cemila_gungor/

https://plus.google.com/1172264952393

https://tr.pinterest.com/cemilagngr/

https://www.facebook.com/scemilagungor/

https://twitter.com/CemileGngr15

https://cemilagungor.tumblr.com/

adreslerinden de takip edebilirsiniz,

Afiyet olsun

Cemile Güngör Yemek Tarif Kanalımı Abone Olarak Takip ettiğiniz için çok teşekkürler.Her Takip ev hanımı olarak da kendi ayaklarımın üzerinde durmayı başarabileceğime olan inancımı arttırmakta. Sağolun
Cemile Güngör Yemek Tarif Kanalımı Abone Olarak Takip ettiğiniz için çok teşekkürler.Her Takip ev hanımı olarak da kendi ayaklarımın üzerinde durmayı başarabileceğime olan inancımı arttırmakta. Sağolun