Tam Ölçülü Un Helvası Tarifi (Halvah Dessert  Recipe )

Tam Ölçülü Un Helvası Tarifi (Halvah Dessert Recipe )

1 Nisan 2019 0 Yazar: Cemile Güngör

Herkese selamlar,

Bugün sizlerle en sevilen tatlılardan olan un helvası tarifini paylaşacağım tam ölçülü un helvası tarifimiz ile artık her seferinde tam kıvamında bir un helvası yapacaksınız. helvaların birçok çeşidi yapılmakla birlikte biz sütlü un helvası yaptık ve içine ceviz kattık. Sütlü, cevizli, nefis tereyağlı un helvası tarifine geçmeden önce isterseniz buyurun un helvası tarihçesi ne bir bakalım.
Helva Osmanlıdan günümüze uzanan enfes bir tatlıdır. Kelime kökeni olarak Arapça dan gelmekte helva; hulv kelimesinden türemiş, Arapça kökenli hulviyyat(tatlı yemekler) anlamına gelmektedir.. Hulv; tatlı, hoş ve güzel anlamına gelir.


Helva sosyolojik olarak sadece bir tatlıdan öte toplumsal bir tatlı olmuştur. Osmanlıda çeşitli törenlerde yapılarak bu tatlı tüm kesimlere yayılmıştır. Helva ile cenazeler kaldırılır, bir yandan da sevinçli anlarımızda kutlama için dağıtılır, bu yönüyle helva toplumun tüm kesimlerinde geniş kabul görmüş bir tatlı çeşitidir.
Hatta Topkapı sarayında mimar sinan nın yaptığı bir de helvahane bulunmaktadır.
Helva Orta doğu nun bir tatlısıdır. Türklerin tanışması islamiyeti kabul etmeleriyle birlikte olmuştur.


Evliya Çelebi, ortalık karışık olmadığı zaman askerlerin de helva sohbeti düzenlediğini anlatıyor. Düşmanın taarruz olasılığına karşı hendekler meşalelerle aydınlatılır, sonra ilahiler çalınıp söylenir, mehter takımı da bağlama ve zurnayla eğlenceye katılırmış.

Evliya Çelebi tatlı yemeyi iyi bir müslümanın niteliklerinden sayar. Şekerci ve helvacıların dillerinden düşürmedikleri “Tatlı sevmek imandandır”, “Mumin helva gibidir” gibi hadislerin çerçeveli levhalarının da dükkanların duvarına asılı olduğunu söyler.Türk kültüründe helva tören yemeğidir aslında, sevinçte kederde hep helva türünde yemekler yapılırdı. Bunlar ortak olarak koku çıkaran lokma, helva gibi yemeklerdi. Koku ile kötülüklerin dağılacağına, kokuyu duyanın ölüye dua edeceğine inanılırdı, 3, 7, 9, 40 ve 52 . günlerde de helva kavrulur bu helvaya da hayr helvası denirdi.

İşte helva bu kadar kültürümüze yerleşmiş çok önemli bir tatlıdır. En eski tarihimizden bu yana yapılan helvanın gelin isterseniz un helvası nasıl yapılır sorusunun cevabına bakalım.
Buyurun tarife şimdiden Afiyet Olsun.

Cevizli helva Malzemeler:
2 su bardağı şeker
1 buçuk su bardağı süt
2 tepeleme yemek kaşığı tereyağı
1 çay bardağı sıvı yağ
1 çay bardağı ceviz

Cevizli helvanın yapılışı:
Öncelikle tenceremizi ocağımıza alıyoruz,içerisine tereyağımızı ve sıvı yağımızı ilave ediyoruz ve tereyağımız eriyene kadar bekliyoruz .Eridikten sonra içerisine unumuzu ilave ediyoruz ve kısık ateşte sürekli karıştırarak unumuzu kavuruyoruz. Rengi koyulaşmaya başladıktan sonra cevizimizi ilave ediyoruz(dilerseniz fındık ta kullanabilirsiniz ,yada sade yapabilirsiniz). Bir miktar daha kavuruyoruz ve toz şekerimizi tenceremize ilave ediyoruz şekerimiz eriyene kadar tekrar karıştırıyoruz.Bir miktar daha kavuruyoruz soğuk sütümüzü ilave ediyoruz ve bir yandan da sürekli karıştırıyoruz, helvamız sütümüzü çekince altını kapatıp sıcak iken şekil veriyoruz.

Afiyet olsun😋
Not:Yumuşak kıvamlı bir un helvası istiyor iseniz süt miktarını 1 buçuk su bardağı yerine 2 su bardağı süt kullanabilirsiniz.


Eğer videomuzu beğendiyseniz bizi ödüllendirmek için ABONE olmayı unutmayın, ayrıca bunun yanında beğeni atabilir, yorum yazabilir ya da videomuzu daha sonra izle ye kaydedebilirsiniz. bunlar bizi sevindirir.
Ayrıca bizi

https://www.eliminlezzeti.com/

https://www.instagram.com/cemila_gungor/

https://plus.google.com/1172264952393

https://tr.pinterest.com/cemilagngr/

https://www.facebook.com/scemilagungor/

https://twitter.com/CemileGngr15

https://cemilagungor.tumblr.com/

adreslerinden de takip edebilirsiniz,
Afiyet olsun

Cemile Güngör Yemek Tarif Kanalımı Abone Olarak Takip ettiğiniz için çok teşekkürler.Her Takip ev hanımı olarak da kendi ayaklarımın üzerinde durmayı başarabileceğime olan inancımı arttırmakta. Sağolun
Cemile Güngör Yemek Tarif Kanalımı Abone Olarak Takip ettiğiniz için çok teşekkürler.Her Takip ev hanımı olarak da kendi ayaklarımın üzerinde durmayı başarabileceğime olan inancımı arttırmakta. Sağolun